Kutyatartás télen - Így készülj a hidegre!

Egyes kutyafajták kifejezetten a téli körülményekre lettek kitenyésztve, gondoljunk csak a szánhúzókra, akiknek a hideg szinte lételeme, ők jó minőségű, teljesértékű táplálékkal gond nélkül átvészelik a fagyos hónapokat.
Azok a kutyák azonban, amelyek nem ilyen szélsőséges körülményekhez szoktak, sérülékenyebbek, immunrendszerük kevésbé ellenálló a hideggel és a téli betegségekkel szemben. Ezért fontos, hogy figyelemmel legyünk kutyánk testméretére, kondíciójára, szőrzetére, tartási körülményeire és esetleges betegségeire. Szerencsére az emberi találékonyság megoldást kínál a kutyák téli védekezésére is, kutyaruhák, kutyacipők vagy fűtött kutyaházak formájában.
A kertben tartott kutyáknak nagyon fontos, hogy magas tápértékű ételt kapjanak, akár nagyobb adagot is, mint a melegebb hónapokban. A kutyaház mérete pont akkora legyen, amiben a kutya kényelmesen elfér, de még be tudja fűteni maga körül. Azért, hogy a meleg bent is maradjon, fontos, hogy az ajtónyílás csak akkora legyen, amekkora feltétlenül szükséges, és érdemes szigetelt kutyaházat választani, a szigetelésben segíthet textilía vagy szalma is. Az ivóvizet naponta többször cseréljük, vigyázzuk, hogy ne fagyjon be. Érdekesség, hogy vannak olyan kutyák, akik télen többet isznak, mint a meleg nyári napokon, így a víz ellenőrzése legalább annyira fontos, mint kánikula idején.
A lakásban tartott kutyák kevésbé vannak felkészülve a hirtelen hőmérsékletváltozásra, így akkor is érdemes rájuk valamilyen ruhát adni, ha nagyobb testű, hosszú szőrű fajták, de kisebb testű, rövidebb szőrű, vagy beteg kutyákat különösen fontos felöltöztetni. Ez azonban semmiképpen se menjen a séta rovására, a kutyáknak ugyanúgy szükségük van a napi sétára, mint melegebb időben.
A fűtési szezonban hajlamosak vagyunk kevesebbet szellőztetni, ami kedvezhet a betegségek terjedésének, így ügyeljünk, hogy se mi ne kapjunk el semmit, amit a kutyának továbbadhatnánk, és arra is, hogy a kutya ne fázzon meg. A kutyák szívesen "rágcsálják" a havat, ami egy kis kóstoló esetében még nem nagy gond, de ha nagyobb mennyiséget esznek meg, ugyanolyan veszélyes, mintha mi fagyit nyalnánk télen: a torokgyulladás szinte garantált, ami az immunrendszer legyengülését eredményezi, és további szövődményei is lehetnek.
Akár kertben, akár lakásban tartjuk tehát a kutyánkat, fontos odafigyelni az egészségére, ahogyan a sajátunkra is jobban odafigyelünk a téli hónapokban.